Ben Kimim?

Dr. Akın Banaz Kimdir?

28 yıldır oküloplastik cerrahi alanında çalışmama karşın son 20 yıldır yalnızca göz kapağı, gözyaşı yolları ve orbita cerrahisi yapan bir göz doktoruyum. Son yıllarda ise çalışma alanım özellikle estetik ve fonksiyonel göz kapağı cerrahisidir.

Göz kapakları vücudun her zaman görülmesi gereken bir parçasıdır ve onların pozisyonları insan yüzünün ifadesine büyük etki etmektedir. Bu cerrahileri uygulayan bir doktor olarak, hasta-doktor ilişkisinin güven üzerine dayalı olması gerektiğini düşünüyor ve bu yönde davranmaya özen gösteriyorum.

Bugüne kadar, 30.000’den fazla cerrahi operasyonu gerçekleştirdim. 1990 yılında İstanbul Okmeydanı Hastanesi’nde “Göz Hastalıkları” ihtiasasıma başladım. 1992 yılında ise kendime ayrı bir yol seçerek New York Manhattan Göz Hastanesi’nde o günün çok tecrübeli ve ünlü bir hocası olan Dr. Albert Hornblass’ın yanında eğitim aldım ve Türkiye’de oküloplastik cerrahi ameliyatları yapmaya başladım. O günlerde bu tip cerrahi operasyonlar çoğunlukla göz doktorları tarafından değil, plastik cerrahlar tarafından uygulanmaktaydı. 1993 yılında ihtisasımı bitirdim. 1996 yılında Okmeydanı Hastanesi’nde başasistan olarak çalışmaya başladım ve bana ne mutludur ki birçok asistanın eğitimine katkıda bulunma fırsatı yakaladım.

2001 yılında yollarımız Dünya Göz Hastanesi ile kesişti ve Oküloplastik cerrah olarak görev yapmaya başladım. O yıllar, yalnızca Oküloplastik cerrahi operasyonları yapmama ve diğer tüm göz cerrahilerini bırakmış olmama rağmen çok yoğun bir çalışma temposu içinde geçti. Bu sırada Dünya Göz Hastanesi’nin medikal yönetiminde, özellikle de standardizasyon ve eğitim konularında yöneticilik görevlerinde bulundum.

2017 yılında kendi ofisime geçerek, çalışma hayatıma devam ediyorum.